عصب کشی دندان چگونه است؟

سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)
17/07/2018
معرفی یونیت دندانپزشکی و اجزای آن (قسمت1)
04/08/2018

عصب کشی دندان : دندان درد یکی از دردهای وحشتناک و غیرقابل تحملی می باشد که همه از آن می ترسند. اگر دندان به شدت آسیب دیده باشد دیگر استفاده از داروهای مسکن و اسپری و… برای تسکین درد اثری ندارند و روش هایی موقتی هستند در اینطور مواقع باید دنبال روش های بهتری باشید که درد را به طور کامل از بین ببرند یکی از این روش های درمانی عصب کشی دندان می باشد همانطور که در ابتدا گفتیم این روش برای دندان هایی می باشد که خیلی خراب شده اند و دیگر کار از کار گذشته.
زمانی که درد دندان شما بیش از حد و غیرقابل تحمل باشد و حالت ضرباندار داشته باشد به احتمال زیاد درد دندان شما به عصب رسیده است چرا که زمانی که درد به عصب برسد دندان ها بسیار حساس شده و هنگام مصرف غذاهای داغ یا سرد می توانید به این حساسیت پی ببرید و درد را به طور واضح احساس کنید این گونه دردها را با مصرف مسکن می توانید از بین ببرید.

نحوه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

در ابتدا دندانپزشک دندان های خراب را بررسی کرده و عکسی از آنها تهیه می کند تا جزییات بیشتری از قبیل مقدار پوسیدگی، حدود ریشه و …. مشخص شوند. بعد از آن دندانپزشک پوسیدگی ها را برداشته و حفره ای جهت دسترسی به عصب دندان ایجاد می نماید سپس با کمک دستگاهی مخصوص یا رادیوگرافی طول ریشه مشخص می شود. پاکسازی کانال دندان و شتسشوی کانالها مراحلی هستند که بعد از آن به ترتیب صورت می گیرند.
در آخر کانال دسترسی به عصب خشک می شود سپس دندانپزشک آن را با مواد دندانپزشکی (گوتاپرکا) پر می کند.
یکی از روش های عصب کشی که جدید هم می باشد عصب کشی دندان با لیزر می باشد که همانطور که از نام آن مشخص می باشد عصب کشی در این روش با لیزر صورت می گیرد.

علت عصب کشی مجدد دندان

گاهی اوقات دندانی که قبلا یک بار عصب کشی شده نیاز مجدد به عصب کشی پیدا می کند که می تواند به دلایل زیر باشد:
*گاهی عصب کشی مجدد می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت نکردن صحیح از دندان باشد که باعث عفونت دندان می شود.
*یکی دیگر از دلایل عصب کشی مجدد می تواند عدم موفقیت عصب کشی اولیه دندان باشد.
*بعضی مواقع پوسیدگی جدید در زیر دندان عصب کشی شده بوجود می آید که دندان باید روکش و عصب کشی مجدد شود.

معایب عصب کشی دندان

عصب کشی دندان نیز می تواند معایبی داشته باشد یکی ازعوارضی که در این زمینه شایع است شکستن دندان عصب کشی شده می باشد که برای کسانی که دندان های ضعیفی دارند یا برای دندان هایی که پوسیدگی زیادی دارند این موضوع ممکن است اتفاق بیفتد بنابراین دندانپزشک باید دقت زیادی در حین کار داشته باشد و پس از اتمام عصب کشی دندانهایی که ضعیف هستند روکش شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *