پرکردن دندان و انواع پرکننده ها

سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)
17/07/2018

همانطور که میدانید پرکردن دندان یکی از روش های درمانی برای درست کردن دندان های آسیب دیده می باشد این عمل به این خاطر انجام می شود که دندان آسیب دیده عملکرد قبلی خود را بازیابد. هنگامی که زمان پرکردن دندان است ابتدا باید بخش های خراب دندان برداشته شوند و زمانی که دیگر دندان از آلودگیها پاک و ضد عفونی شد عملیات پرکردن دندان با مواد دندانپزشکی مخصوصی آغازمی شود.
پرکردن دندان باعث می شود که مسیر نفوذ باکتری ها به دندان مسدود شود تا مجددا دندان آلوده نشود و یا پوسیدگی پیشرفت نکند.

انواع مواد پرکننده دندان

مواد مختلفی برای پرکردن دندان ها وجود دارند که در این قسمت می خواهیم آن ها را بررسی کنیم:

آمالگام : آمالگام همان مواد نقره ای رنگی می باشد که تابحال حتما همه شما آن را دیده اید. از ویژگی های آمالگام میتوان به مقاومت بالا در برابر ساییدگی و قیمت ارزان آن اشاره کرد. با توجه به اینکه رنگ آمالگام تیره و فلزی است باعث جلوه ی بدی در دهان میشود و برای دندان های جلو که در دید بیشتری هستند چندان مناسب نمی باشد اما به علت طول عمر زیاد و مقاومت بالا برای دندان های عقبی انتخاب مناسبی می باشد.

پرکردن دندان
رزین کامپوزیت : رزین کامپوزیت ازجنس پلاستیک می باشد و از مواد مختلفی تشکیل شده است. این نوع مواد هم رنگ دندان ها بوده پس از نظر زیبایی مشکلی برای دندان ها به وجود نمی آورد. از این نوع مواد بیشتر برای پر کردن دندان های جلو استفاده می شود چرا که ظاهر طبیعی و زیبایی به دندان ها می بخشد.
کامپوزیت مستقیما در قسمت سوراخ دندان قرار می گیرد و با تاباندن نور مخصوصی به آنها مواد فعال و سخت می شوند. به دلیل این که اینگونه مواد دارای استحکام و مقاومت کمتری نسبت به آمالگام می باشند برای پرکردگی های زیاد و دندان های عقبی مناسب نمی باشند چرا که ساییدگی و تخریب آن ها سریعتر شکل میگیرد. لازم به ذکر است که کامپوزیت در اثر مصرف مداوم چای و قهوه و مواد خوراکی که دارای رنگ دانه های زیادی باشند به مرور دچار تغییر رنگ می شود. عمر کامپوزیت از 3 تا 10 سال تخمین زده شده است.

پرکردن دندان
پورسلین (چینی) : این نوع مواد به صورت اینلی یا آنلی مورد استفاده قرار می گیرند. برای ساخت این ترمیم ها باید در جلسه اول دندان قالب‌ گیری شده و قالب برای لابراتور دندانپزشکی ارسال شود. ترمیم در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شده و برای دندانپزشک فرستاده می‌شود. در جلسه دوم ترمیم پر کننده آماده در داخل دندان قرار می‌گیرند و چسبانده می‌شوند. اگر چه برای اینلی و آنلی دو جلسه درمانی لازم است اما با توجه به این که این نوع ترمیم ها مزایای زیادی دارند استفاده از آن ها گسترش یافته است. مواد پورسلین هم رنگ دندان ها بوده و ظاهری زیبا و طبیعی به آن ها می بخشد. از مزایای دیگر این مواد این است که در مقابل تغییر رنگ نیز مقاوم می باشند باید به این موضوع هم توجه کنید که هزینه این گونه ترمیم ها زیاد می باشد.
طلا : پرکردن دندان با طلا به این صورت می باشد که ابتدا پرشدگی طلا در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود سپس برای دندان پزشک ارسال می گردد بعد از آن دندانپزشک پرشدگی را در جای خالی دندادن قرار داده و سپس با چسب های مخصوصی آن را می چسباند. اینلی طلا از نظر زیست سازگاری بسیار مناسب بوده و بافت‌های لثه به راحتی آن را تحمل می‌کنند. از دیگر مزایای طلا می توان به ماندگاری بالا و طول عمر بیشتر از 20 سال اشاره کرد. اگر رنگ طلایی، قیمت بالا و همچنین نیاز به چند جلسه مراجعه را در نظر نگیریم طلا گزینه بسیار مناسبی برای پرکردن به شمارمی رود ولی با اینحال بسیاری از افراد بنا به دلایلی که به آن ها هم اشاره کردیم به آن تمایلی ندارند.

نیکان پارس در زمینه فروش مواد دندانپزشکی و تجهیزات دندانپزشکی خدمات خوبی را به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *