یونیت دندانپزشکی و اجزای آن(قسمت2)

معرفی یونیت دندانپزشکی و اجزای آن (قسمت1)
04/08/2018
کار دستگاه لایت کیور
25/08/2018

در این قسمت می خواهیم دیگر اجزای یونیت دندانپزشکی را معرفی کنیم همانطور که در قسمت قبل گفتیم یونیت دندانپزشکی یکی از مهمترین تجهیزات دندانپزشکی می باشد که در تمامی مطب ها وجود دارد و کیفیت و استاندارد بودن یونیت دندانپزشکی نقش مهمی در درمان بیمار و پیشگیری از عفونت ها و… دارد.
6. سیستم ساکشن: به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و دید کافی در محیط دهان یونیت دندانپزشکی باید دارای سیستم مکنده خوبی باشد.
– بزاق کش: این سیستم برای مکش بزاق به کار می رود و دارای مکش نسبتا ضعیفی نیز می باشد به همین دلیل برای مکش خون یا مایعات چرکی و بزاق غلیظ مناسب نمی باشد.
بزاق کش با آب یا هوا کار می کند هرچه فشار آب یا هوا بیشتر باشد عمل ساکشن هم بهترخواهد بود.
– ساکشن مرکزی : قدرت مکش این ساکشن 10-15 برابر ساکشن معمولی می باشد جریان هوا با سرعت 150-200 کیلومتر در ساعت حرکت می کند و قدرت مکش آن حدود 50 لیتر آب در دقیقه می باشد مواد جامد نیز از فاصله 10- 15 میلیمتری دهانه ساکشن عبور می کنند.

یونیت
7. کنترل بلوک : این واحد عملیات تقسیم، قطع و وصل آب و هوا به ابزارهای دندانپزشکی را انجام میدهد و یکی از مهم ترین اجزای تابلت یونیت به شمار می رود.
8. جعبه جانبی یونیت: مهمترین قسمت اصلی یک یونیت باکس جانبی قستی است که در آن بزاق کش جداکننده آمالگام و منبع ذخیره آب قرار دارد. در یونیت های قدیمی تر بوسترهای برای رگلاژ فشار هوا درایو توربین ها و آنگل ها در این قسمت قرار دارد.
3 کاربرد اصلی منبع آب :
1. استفاده از سرم فیزیولوژیک در زمان جراحی
2. استفاده به عنوان آب ذخیره در مواقع قطع آب
3. استفاده از مواد ضدعفونی کننده جهت شستشو و ضدعفونی شلنگ ها و مسیر آب.
9. قطعات دستی یا هندپیس: قطعات چرخشی هستند که جهت بریدن، تمیز کردن و صیقل دادن دندان ها از آن ها استفاده می شود.هندپیس ها بر اساس سرعت چرخششان به دو دسته سرعت پایین و بالا تقسیم می شوند.
10. سیستم هوای فشرده دستگاه: هوای فشرده پس از کمپرسور وارد رگلاتور که در قسمت جلو صندلی قرار گرفته است می شود و بعد از عبور از فیلتر رگلاتور هوای خشک با فشار تنظیم شده ای که بسته به نوع یونیت و ابزارهای به کار رفته متغیر است وارد سیستم یونیت می شود. معمولا از سیستم یونیت سه انشعاب به ترتیب جهت هوای دستیار ،سیستم کنترل یونیت و هوای سرنگ تابلت خارج می شود.
11. پایه مانیتور و مانیتور : در یونیت هایی که دارای دوربین داخل دهانی هستند یک پایه مانیتور به منظورنصب مانیتور تعبیه شده که از داخل آن سیستم برق جهت راه اندازی مانیتور عبور می کند. مانیتور نصب شده باید دارای کپچر باشد تا بتواند تصاویر را مستقلا نمایش دهد.
12. FLOORBOX : FLOORBOX در زیر صندلی قرار می گیرد که در داخل آن قسمت های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:
INPUT POWER: برق ورودی یونیت ها، رگلاتور ، لایت کیور، فایر اپتیک ، موتورها و…
رگلاتور فشار: فشار آب و هوا برای راه اندازی اینسترومنت های مختلف، مقدار فشار تنظیم شده نیز نشان داده می شود.
جعبه UV: این باکس با استفاده از اشعه ماورا بنفش آب ورودی به سیستم را تصفیه کرده و میکروارگانیسم های آن را نابود می کند.
– شلنگ های آب و هوا و فاضلاب
13. پدال پایی : تمامی حرکات صندلی و راه اندازی ابزارها را می توان با فوت کنترل و یا همان پدال پا نیز انجام داد. بعضی از پدال ها الکتریکی و برخی که قدیمی تر هم هستند پنوماتیکی می باشند و دارای یک وزنه برای حفظ تعادل و یک دسته برای کنترل حرکات صندلی و راه اندازی ابزارها و اینسترومنت ها می باشند.
14. صندلی: از نظر ساختار و فیزیک صندلی ها در سه نوع، U-X-Z یا I تقسیم بندی می شوند.
صندلی دندانپزشکی باید طوری طراحی شده باشد که قدرت و توان کافی را برای تحمل وزن بیمار در حین جابجایی و توقف داشته باشد.
اجزای اصلی صندلی عبارتند از: شاسی صندلی ، پشتی صندلی، تشک صندلی، تشک صندلی، زیر سری و زیر دستی
15. تابوره ها: معمولا 2 تابوره یا همان صندلی کوچک گردان یکی برای دندانپزشک و دیگری برای دستیار در هر یونیت وجود دارد که هیدرولیک هستند و ارتفاع آن ها قابل تنظیم است.
16. پوآر یا سرنگ آب و هوا: این وسیله آب، هوا یا ترکیب هر دوی آنها را فراهم می کند. پوآر آب و هوا در دو نوع 3 کاره یا 6 کاره وجود دارد.
17. شیر برقی: زمانی که برق به شیربرقی می رسد مسیر بین ورودی و خروجی باز می شود در غیر این صورت ها مسیر ها مسدود خواهند بود.
کاربرد شیربرقی در یونیت : شیربرقی لیوان، شیر برقی کراشوار، شیربرقی ساکشن، شیر برقی ورودی هوا و شیربرقی ورودی آب
18. کمپرسور: مهمترین بخش یونیت می باشد در دندانپزشکی دو نوع کمپرسور وجود دارد خشک و روغنی یا صنعتی.
19. پنومات: پنومات وسیله ای است که با اعمال یک فشار (از طریق آب یا هوا) مسیر بین ورودی و خروجی را باز می کند.
20. رگلاتور: رگلاتور برای تنظیم فشار آب یا هوا در یک فشار ثابت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *