معرفی یونیت دندانپزشکی و اجزای آن (قسمت1)

عصب کشی دندان چگونه است؟
21/07/2018
یونیت دندانپزشکی و اجزای آن(قسمت2)
21/08/2018

یکی از مهم ترین تجهیزات دندانپزشکی که در تمامی مطب های دندانپزشکی دیده اید یونیت دندانپزشکی می باشد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید یونیت از چه اجزایی تشکیل شده و هرکدام چه نقشی را دارند.

یونیت و اجزای آن

یونیت دندانپزشکی

بیماری که از درد دندان رنج میبرد برای درمان باید بر روی صندلی دندانپزشکی مستقر شود یونیت دندانپزشکی دارای ابزار و اینسترومنت هایی می باشد که دندانپزشک به وسیله آن بیمار را درمان می کند. یونیت ها به ابزارهایی که جهت کنترل حرکات صندلی می باشد نیز مجهز می باشند.
همانطور که دیده اید یونیت دندانپزشکی دارای پایه هایی می باشد که برای قرار گیری چراغ دندانپزشکی بر روی آن ها طراحی شده اند. یونیت های دندانپزشکی دارای ورودی آب و هوا و خروجی فاضلاب نیز می باشند، آب و هوا برای راه اندازی اینسترومنت ها، ساکشن، دوش آب لیوان و کراشوار و… استفاده می شود.
یونیت ها به وسیله ی هوای فشرده، آب و الکتریسته از طریق پدال یا کلید فعال می شوند. اینسترومنتهای چرخشی و پوآر آب و هوا به دو روش به یونیت متصل می شوند: 1. شلنگ آویز(تلفنی و یا کویلی) 2. شلنگ از بالا
در یونیت هایی که دارای شلنگ از بالا هستند خطر سقوط توربین، پوآر و یا ایرموتور از بین می رود.
از ویژگی های مهمی که یک یونیت خوب باید داشته باشد این است که طوری طراحی شود که دسترسی دندانپزشک به وسایل و ابزارها راحت باشد تا انتشار عفونت کاهش یابد.
یونیت دندانپزشکی باید طوری باشد که براحتی نظافت شود به این منظور سطح یونیت باید کاملا صاف باشد تا براحتی ضدعفونی شود همچنین در صورت استفاده از مواد ضدعفونی کننده رنگ آن خراب نشود. توصیه می کنیم به منظور جلوگیری از انتشار عفونت از غلاف های یکبار مصرف برای اینسترومنت ها استفاده کنید.
بعضی از یونیت ها دارای منبعی جداگانه می باشند که در آن ماده ضدعفونی قرار می گیرد و با آب مخلوط می شود که می تواند به کاهش میکرو ارگانیسم ها کمک کند.
در این بخش می خواهیم به معرفی اجزای اصلی یونیت دندانپزشکی بپردازیم:

یونیت دندانپزشکی
1. چراغ یونیت : این گونه چراغ ها باید در مقابل آب مقاوم باشند و مقدار نور لازم را برای کار دندانپزشک فراهم کند این نور باید سفید ، سرد و بدون سایه باشد. شدت نور چراغ بستگی به جنس و نوع شیشه منعکس کننده ای که در پشت چراغ قرار میگیرد، دارد معمولا شدت نور نیز قابل تنظیم می باشد.
نورهای زرد رنگ و ناکافی باعث خستگی چشم دندانپزشک می شوند نور چراغ یونیت باید مانند نورآفتاب باشد.
در اکثر یونیت ها از لامپ های کوارتز-هالوژن استفاده شده است. لامپ های کوارتز-هالوژن بهترین نور را برای فضای دهان ساطع می کنند فقط باید دقت داشته باشید در هنگام تعویض این گونه لامپ ها از دست زدن به حباب لامپ خودداری کنید زیرا باعث کوتاهی عمر لامپ می شوند.
2. پایه و بازوی یونیت : یونیت و تمام قطعات مربوط به آن مانند چراغ یونیت بر روی یک بازوی افقی نصب می شود. بازو طوری طراحی می شود که مجموعه سیستم بصورت متعادل و بدون لرزش و با حداقل وزن ممکن استقرار داشته باشد.
3. کاسه کراشوار و دوش آب لیوان : کراشوار باید فاصله مناسبی تا بیمار داشته باشد طوری که هنگام تخلیه آب دهان اطراف آن خونی و آلوده نگرددهمینطور کراشوار باید دارای گودی مناسبی باشد تا آب بطور کامل در آن چرخش داشته باشد و از ورود خرده های دندان یا آمالگام به درون فاضلاب جلوگیری شود.
جنس کراشوار باید طوری باشد که در صورت استفاده از مواد ضدعفونی کننده رنگ آن تغییر نکند. کراشوار از جنس چینی، پلاستیکی یا سنگی و … می باشد.
دوش آب لیوان به کراشوار متصل می باشد که آب موردنیاز جهت شستشوی دهان بیمار پس از جراحی را تامین می کند دوش آب می تواند مستقیما به آب شیرمتصل باشد. بعضی از کراشوارها دارای منبع ذخیره آب می باشند که آب مورد نیاز را تامین می کند.
4. میز دندانپزشک (کنسول) : کنسول دندانپزشک یا تابلت به میزی می گویند که در کنار صندلی دندانپزشک قرار دارد و چپ یا راست بودن آن قابل تغییر است. تابلت دارای دکمه هایی جهت کنترل قسمت های مختلف یونیت و صندلی و امکانات اضافی دیگر وجود دارد.
این دکمه ها برای کارهایی از قبیل بالا و پایین کردن صندلی، جلو و عقب شدن پشتی صندلی، کنترل و خاموش روشن شدن چراغ یونیت، کنترل سرعت چرخش آنگل و توربین های دندانپزشکی ،بردن صندلی به وضعیت صفر و… می باشند.
5. میز دستیار : دکمه های تابلت معمولا بر روی میز دستیار هم قرار دارند. در یونیت های کارتی تابلت به صورت یک میز جدا در کنار یونیت قرار می گیرد.
بر روی میزهای یونیت همچنین هولدرهایی جهت نگهداری اینسترومنت ها، لایت کیور، ساکشن، پوآر، بزاق کش، کویترون و… وجود دارد. با برداشتن و قرار دادن این اینسترومنت ها (آنگل، هندپیس، توربین) بر روی یونیت میکروسوییچ موجود در آن قسمت عمل کرده و باعث فعال شدن و غیرفعال شدن اینسترومنت ها می شود. فشار آب و هوا هم با پیچ هایی که در زیر این میزها تعبیه شده است قابل کنترل می باشد.
درداخل تابلت شلنگ های اینسترومنت ها قرار دارد که کار انتقال آب و هوا از تابلت به مهره های توربین و همچنین کشیدن آب، خون و بزاق بیمار است و به دو حالت تلفنی یا ثابت می باشد.

در صورت نیاز به اطلاع از مشخصات فنی تجهیزات دندانپزشکی در کرج می توانید با ما تماس بگیرید کارشناسان ما در تمامی اوقات آماده راهنمایی رایگان به دندانپزشکان و شرکت های وابسته در سراسر کشور می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *