تجهیزات دندانپزشکی در کرج

تجهیزات دندانپزشکی
تجهیزات دندانپزشکی

در این صفحه قصد داریم شما را با تجهیزات دندانپزشکی آشنا کنیم حتما برای شما هم جالب است بدانید که دندانپزشکتان با ابزارها و تجهیزاتی که دارد چه کارهایی را روی دندان های شما انجام می دهد و این صداهای عجیب و غریب و بعضا ترسناک از کدام دستگاه ها تولید می شود و چه کاری انجام میدهند.
دندانپزشکان عزیز ابزارها و تجهیزات مخصوصی را دارند که هرکدام کار به خصوصی را انجام می دهند در ابتدا به معرفی این ابزارها و سپس به شرح عملکرد هرکدام می پردازیم.
از مهمترین ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی که برای هر دندانپزشکی واجب و ضروری هستند می توانیم به این چند قلم اشاره کنیم:

 • ساکشن
 • لایت کیور
 • سرنگ آب و هوا
 • دوربین داخل دهانی
 • مته های دندانپزشکی
 • یونیت های دندانپزشکی
تجهیزات دندانپزشکی

ساکشن

ساکشن یا همان ابزار مکنده بزاق دستگاهی است که تا به حال حتما آن را دیده اید و کمتر از دستگاه های دیگر از آن می ترسید و حتما ممکن است جالب هم باشد. ساکشن به این منظور استفاده می شود که محیط دهان شما را خشک کند تا دندانپزشک راحتتر بتواند به معاینه و جراحی دندان شما بپردازد. ساکشن از یک لوله بلند تشکیل شده که به یک دستگاه مکنده متصل می باشد تا بتواند بزاق دهان شما را به بیرون تخلیه کند و محیط مناسبی را برای کاردندانپزشک فراهم آورد.
ساکشن ها دو نوع هستند یا با آب کار می کنند یا با هوا می توانیم بگوییم ساکشن های هوایی مطمئنتر و بهداشتی تر می باشند.
معمولا برای جراحی های لثه یا دندانهای عقل بعلت خونریزی زیاد از ساکشن های جراحی استفاده می شود که قدرت مکش بالاتری هم دارند.

سرنگ هوا

سرنگ هوا وسیله ای تفنگ شکل است که کنار تمام صندلی های دندانپزشکی دیده می شود. این سرنگ دارای سه دکمه می باشد که با فشار دادن هر کدام از آن ها آب یا هوا خارج می شود و اگر دو دکمه را باهم فشار دهید آب و هوا همزمان خارج می شود. کاربرد این دستگاه به این صورت می باشد که زمانی که دندانپزشک دندان شما را می تراشد بقایای دندان تراشیده که روی دندان شما هستند لازم است از بین بروند و دندان شما تمیز شود به همین منظور از این دستگاه (پوآرآب) استفاده می شود. از پوآرهوا نیز برای زمانی که دندان شما قرار است با مواد همرنگ دندان پر شود استفاده می شود به این صورت که ابتدا این دستگاه با هوا را با فشار خارج می کند تا دندان موردنظر و محیط دهان خشک شود سپس با مواد هم رنگ ترمیم صورت بگیرد.

مته های دندانپزشکی

دو مته دندانپزشکی معروف به نام های توربین و انگل وایرموتور وجود دارد که کار هر دوی این وسیله ها تراشیدن دندان و برداشتن پوسیدگی ها می باشد. مته انگل به علت دارا بودن موتوری قویتر نسبت به مته توربین دارای سروصدای بیشتری نیز می باشد. مته توربین با فرزهای الماس نشانی که دارد به راحتی می تواند مینای دندان را تراش دهد. این مته ها با سرعت زیاد می چرخند و با دارا بودن سرهای برنده می توانند مینا و عاج دندان را به سادگی بتراشند. داشتن هر دوی این مته ها لازمه کار هر دندانپزشکی می باشد.

لایت کیور (نور سرد)

زمانی که دندانپزشک می خواهد دندان بیمار را با مواد هم رنگ پر کند از این دستگاه استفاده می کند. لایت کیور وسیله ای تفنگی شکل است که نور آبی رنگی دارد که همین نور باعث می شود مواد ترمیمی محکم شوند. هرگز این نور را با نور لیزر یکسان نکنید چون کاملا باهم تفاوت دارند و نور لایت کیور لیزر به شمار نمی آید نور لیزر بسیار قویتر و متمرکز بوده و بیشتر برای تراشیدن دندان یا برش بافت در دندانپزشکی استفاده می شود.
دستگاه های لایت کیور یا لامپ هالوژن دارند یا LED . لامپ های LED جدیدتر از لامپ های هالوژن هستند ولی اینطور که به نظر می رسد دندانپزشکان کار با لامپ های هاوژن را ترجیح می دهند و معتقدند که نتیجه بهتری هم دریافت می کنند.
نور آبی لایت کیور باعث می شود مواد هم رنگ داخل دندان از حالت نرم و خمیری به جامد و محکمی تبدیل شوند.

تجهیزات دندانپزشکی

اجزاء داخلی دستگاه لایت کیور:

 • ترانس تبدیل ولتاژ
 • کلید های خاموش و روشن
 • لامپ هالوژنیک
 • رفلکتور
 • هندپیس
 • سوییچ های سیگنال
 • کابل یا شلنگ هدایت نور
 • برد الکترونیکی کنترل جریان نور
تجهیزات دندانپزشکی

دوربین داخل دهانی

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که امکان فیلمبرداری و عکس برداری از دندانتان در حین کار دندانپزشک بر روی دندانتان وجود دارد با استفاده از این تکنولوژی شما می توانید هر مرحله از درمان دندانتان را در مانیتوری که روبرویتان قرار دارد ببینید. برای این کار باید از دندانپزشک درخواست کنید تا دوربین داخل دهانی را فعال کند تا شما بتوانید روند درمان دندانتان را ببینید. دستگاه دوربین داخل دهای از یک دوربین فیلمبرداری کوچک تشکیل شده که یا به صورت باسیم یا بدون سیم به مانیتور روبروی شما متصل می شود این وسیله می تواند از محیط داخل دهان شما فیلمبرداری کند و آن را روی مانیتور روبرویتان منتقل کند.
دوربین داخل دهانی علاوه بر اینکه باعث آگاهی بیمار از روند درمانی می شود به منظور های دیگری نیز استفاده می شود مثلا دندانپزشک براحتی می تواند وضعیت دندان ها را در مانیتور مشاهده کند، می تواند به منظور آموزش و راهنمایی بیمار در حین کار انجام شود، همچنین این سیستم قابلیت گرفتن عکس از قبل و بعد کار جهت در درج در پرونده را نیز دارد.

تجهیزات دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی

یکی از مهمترین تجهیزات دندانپزشکی که در تمام مطب های دندانپزشکی وجود دارد و شما هم تا به حال آن را زیاد دیده اید یونیت دندانپزشکی است.
صندلی دندانپزشکی وسیله ایست که بیمار روی آن دراز می کشد و دندانپزشک با ابزاری که جهت کنترل حرکات صندلی در یونیت قرار دارد و به وسیله ابزارهای موجود در آن به درمان بیمار می پردازد.
یونیت ها پایه هایی دارند که چراغ دندانپزشکی بر روی آن قرار گرفته است. یونیت ها دارای ورودی های آب و هوا و خروجی فاضلاب می باشند. یونیت دندانپزشکی باید طوری باشد که تمامی ابزارهای موردنیاز دندانپزشک به راحتی در دسترس قرار بگیرند و انتشار عفونت به حداقل برسد یونیت باید طوری باشد که براحتی تمیز و ضدعفونی شود یونیت هایی که دارای سطوح صاف سیقلی می باشند از این ویژگی برخوردارند، رنگ یونیت نیز باید طوری باشد که خراب نشود تا موجب عفونت نیز نشود یونیت هایی که رنگ سطوح آن پخته شده اند را توصیه می کنیم.
همینطور پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از انتشار عفونت از غلاف های یکبار مصرف بر روی ابزارها استفاده شود.

یونیت ها از 4 قسمت تشکیل شده اند:

صندلی
چراغ یونیت
کراشوار (شامل لیوان پرکن، دستشویی و ساکشن می باشد)
جعبه باکس

همانطور که در ابتدای بحث گفتیم این تجهیزات جزو مهمترین و اصلی ترین تجهیزات دندانپزشکی می باشند ابزار و تجهیزات دیگری نیز وجود دارند که کارهای مهمی را انجام می دهند که نام های آن ها را در این قسمت ذکر می کنیم تا در قسمت های بعدی به شرح ویژگی ها و کاربرد هر یک از آن ها بپردازیم.
کمپروسور
آمالگاماتور
کاویترون (جرم گیری دندان)
استریلیزاتور
موتور آویز
تابوره
رادیولوژی
و …

نیکان پارس یکی از معتبرترین شرکت ها در زمینه واردات تجهیزات دندانپزشکی در کرج و همینطور فروش مواد دندانپزشکی می باشد که با توجه به استقبال دندانپزشکان عزیز از محصولات باکیفیت این مجموعه تصمیم به راه اندازی و تاسیس فروشگاه آنلاین فروش مواد دندانپزشکی و تجهیزات دندانپزشکی در کرج گرفته اند تا در این زمینه مشتریان عزیز بتوانند با خریدی آسان بیش از پیش از این مجموعه راضی باشند.