سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)

پرکردن دندان و انواع پرکننده ها
14/07/2018
عصب کشی دندان چگونه است؟
21/07/2018

سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ درمانی است که تغییر رنگ دندانها را که در اثر موارد زیر ممکن است به وجود آمده باشد را درمان می کند.
مواردی وجود دارند که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند و سفیدی و درخشندگی دندان ها را می کاهند اما ما به شما این اطمینان خاطر را می دهیم که به راحتی می شود این موضوع را درمان کرد و نگران رنگ دندان هایتان نباشید چرا که با روش هایی که امروزه وجود دارند به راحتی می توانید به دندان هایتان مجددا سفیدی و زیبایی گذشته را ببخشید و اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازیابید.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

چه مواردی باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند؟

دخانیات : نیکوتین و قطران موجود در دخانیات بعد از ترکیب شدن با اکسیژن لکه های زرد رنگ و مقاومی را روی دندان ها به وجود می آورد.
غذا و نوشیدنی هایی از قبیل قهوه، چای و… که دارای رنگدانه هستند.
سن : با گذشت سن مینای خارجی دندان ها به مرور نازک تر می شود که می تواند در اثر مسواک زدن و … باشد و میزان بیشتری از عاج زرد رنگی که زیر مینای دندان قرار دارد دیده می شود.
آسیب دیدگی : در صورت اسیب دیدگی دندان ها با تولید مقدار عاج بیشتر به آسیب دیدگی ها واکنش می دهند و همانطور که اشاره کردیم چون عاج زردرنگ و تیره تر است باعث تغییر رنگ دندان می شود.
مصرف دارو: یکی از عوارض برخی از داروهای فشارخون بالا، انتی هیستامین ها و انتی سایکوتیک ها تیره شدن و تغییر رنگ دندان ها می باشد. همچنین شیمی درمانی و پرتودرمانی سر و گردن نیز می تواند باعث تیره شدن دندان ها شود.
و در آخرین گزینه می توانیم به رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان که موضوع مهمی نیز می باشد اشاره کنیم.

روش های موجود برای سفید کردن دندان ها

بلیچینگ در منزل

در این روش باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری کرده و در جلسه بعد تری های مخصوص فک بالا و پایین در اختیار شما قرار داده می شود به اضافه موادی که لازم است روی دندان های شما قرار بگیرد تا باعث سفیدی دندان ها شود. این تری ها به گونه ای که طراحی می شوند که بین دندان شما و تری جا برای قرار گیری مواد وجود داشته باشد.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در منزل

بلیچینگ در مطب (بلیچینگ قدرتی)

در این روش که همانطور که از نام آن هم مشخص می باشد در مطب و توسط دندانپزشک صورت می گیرد ابتدا لثه ها توسط ژل های محافظ لثه پوشانده می شوند سپس ماده بلیچینگ روی دندان ها گذاشته می شود و با لیزر گرم می شود تا تاثیر آن به حداکثر برسد و بهترین نتیجه را داشته باشد. در این روش از ژل های سفیدکننده قوی استفاده می شود که با لیزر فعال شده و به سرعت نتیجه آن قابل مشاهده خواهد بود.
شاید برای شما هم سوال باشد که کدام یکی از این روش ها بهتر است و نتیجه بهتری را خواهد داشت مسلما اگر بخواهید نتیجه را سریعتر و در کمترین زمان ببینید بلیچینگ در مطب بهتر است همینطور با روش بلیچینگ در مطب به علت غلظت بیشتر ماده سفیدکننده دندانها تاحد بیشتری سفید می شوند ، ولی اگر می خواهید نتیجه به مدت طولانی تری دوام داشته باشد روش بلیچینگ در خانه را به شما توصیه میکنیم و طبیعتا بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که این دو روش را باهم انجام دهید.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در مطب

چه مراقبت هایی را باید بعد از سفید کردن دندان ها انجام دهیم؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم این دو موضوع بسیار اهمیت دارند: 1. بهداشت دهان و دندان فرد 2. تغذیه فرد
هرچه کمتر از غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار استفاده کنید دیرتر دندان های شما سفیدی خود را از دست می دهند. درضمن اگر بلیچینگ را چندوقت یک بار انجام دهید کمک می کند که رنگ دندان هایتان بصورت دائمی سفید بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *